Przepisy Prawa zamówień publicznych przewidują instytucję zawiadomienia o wniesieniu odwołania, a nie instytucję o zamiarze wniesienia odwołania. Oznacza to, że Odwołujący wnosi odwołanie, jednocześnie informując Zamawiającego o dokonanej czynności. Wtedy to Zamawiający, ma obowiązek zawiadomienia pozostałych Wykonawców oraz powstrzymania się od zawarcia umowy. – Jeżeli odwołanie zostało wniesione, a nie tylko ma być wniesione – skonstatowała Krajowa Izba Odwoławcza w postanowieniu z 15 lipca 2014 r. (sygn. akt KIO 1359/14).
Dla Zamawiającego: informacja o faktycznym wniesieniu odwołania
W analizowanym przez KIO stanie faktycznym Zamawiający nie został powiadomiony o wniesieniu odwołania, czyli nie otrzymał „kopii odwołania”, a został powiadomiony jedynie o zamiarze wniesienia odwołania. Zamawiający słusznie twierdził, że zawiadomienie o przyszłym wniesieniu odwołania nie może być utożsamiane z zawiadomieniem o jego wniesieniu.
W przypadku faktycznego wniesienia odwołania Zamawiający:
1) ma obowiązek w ciągu dwóch dni przesłać je pozostałym Wykonawcom z wezwaniem do przystąpienia do odwołania (art. 185 PZP)
2) nie ma prawa zawierać umowy o realizację zamówienia (art. 183 ust. 1 PZP)
Jednak w sytuacji, gdy potencjalny Odwołujący tylko informuje, że zostanie wniesione odwołanie, Zamawiającego nie wiąże żadne z powyższych zobowiązań. W konsekwencji – brak zawiadomienia o wniesieniu odwołania – powoduje konieczność zastosowania sankcji przewidzianej w art. 189 ust. 2 pkt 7 PZP, czyli odrzucenia odwołania!
Odwołanie – do prezesa KIO, kopia – dla Zamawiającego
W praktyce orzeczniczej KIO bywały przypadki, kiedy odwołania wpływały tylko do Zamawiającego, nie zaś do KIO. Prawo zamówień publicznych chroni Zamawiających przed Odwołującymi, którzy nie czynią zadość procedurom i wnoszą odwołania tylko do Zamawiających.
Przypominam, że odwołanie wnosi się do prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w formie pisemnej albo elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.
Reasumując, doręczenie odwołania Zamawiającemu przed wniesieniem odwołania do KIO nie rodzi skutków doręczenia „kopii odwołania” w przypadku braku powiadomienia o faktycznym wniesieniu odwołania do KIO.