Nowelizacja prawa zamówień publicznych z 28 lipca 2016 r. wprowadziła ciekawy przypadek wykluczenia Wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia.
Jak stanowi art. 24 ust. 1 pkt 17 PZP z postępowania wyklucza się Wykonawcę, który w wyniku lekkomyślności lub niedbalstwa przedstawił informacje wprowadzające w błąd, mogące mieć istotny wpływ na decyzje podejmowane przez Zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Podkreślam, że przepis ten zawiera nakaz – „wyklucza się”. Zamawiający ma zatem obowiązek wykluczyć Wykonawcę, jeśli spełnia on przesłanki wskazane w powyższym punkcie.
Kluczowa jest istotność
Wprowadzające w błąd informacje, wystarczające do wykluczenia Wykonawcy z postępowania, muszą być informacjami mogącymi mieć istotny wpływ na podejmowane decyzje Zamawiającego. Spełnienie przesłanki istotności jest konieczne dla ewentualnego zastosowania tej normy!
Lekkomyślność lub niedbalstwo
W ocenie Krajowej Izby Odwoławczej (KIO 382/17) wprowadzenie w błąd powinno być wynikiem co najmniej lekkomyślności lub niedbalstwa, którego skutkiem powinno być pozostawanie przez Zamawiającego w błędnym przekonaniu co do pewnego stanu rzeczy.
Co warte odnotowania, Izba wskazała, iż jej zdaniem przesłanka wykluczenia zawarta w art. 24 ust. 1 pkt 17 PZP jest pojemna i w związku z tym zawiera w sobie przesłanki wykluczenia z art. 24 ust. 1 pkt 16 PZP, które można uznać za kwalifikowane przypadki wprowadzenia w błąd uregulowany w pkt 17.
Jak inny Wykonawca może udowodnić lekkomyślność?
„Aby zatem mogło dojść do podważenia ujętych i przedstawionych w dokumencie JEDZ oświadczeń winny zostać przedstawione dowody spoza dokumentacji postępowania (spoza treści wniosku lub oferty złożonej w postępowaniu, jak również spoza korespondencji pomiędzy Wykonawcami ubiegającymi się o udzielenie zamówienia a podmiotem zamawiającym). Wówczas na skutek swego rodzaju "wyjścia" poza informacje dostępne w ramach postępowania dochodzi do wykazania rzeczywistego stanu rzeczy podważającego stan wiedzy dostępny w postępowaniu.” (KIO 382/17)
Podsumowanie
Wykonawcy biorący udział w postępowaniach muszą pamiętać, że nieprzemyślane składanie wprowadzających w błąd oświadczeń może mieć daleko idące skutki – włącznie z ostatecznym oraz obligatoryjnym wykluczeniem z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.