Wykonawcy – jako stronie ubiegającej się o uzyskanie zamówienia publicznego – przysługuje prawo zwrócenia się do Zamawiającego o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia (więcej przeczytasz o tym w moim artykule tutaj).
Nie wolno jednak zapominać, że w kwestii wyjaśniania treści SIWZ uprawnienia przysługują nie tylko Wykonawcy. Prawo zamówień publicznych przyznaje pewne uprawnienia również Zamawiającemu.
Uprawnienie Zamawiającego
Jak stanowi art. 38 ust. 3 PZP Zamawiający może zwołać zebranie wszystkich Wykonawców w celu wyjaśnienia wątpliwości dotyczących treści SIWZ.
Informację o terminie zebrania Zamawiający udostępnia na stronie internetowej.
Zwracam uwagę, że zebranie wszystkich Wykonawców jest prawem Zamawiającego. Wykonawca nie może zmusić Zamawiającego, aby ten takie spotkanie zorganizował.
„Zorganizowanie zebrania, o którym mowa w art. 38 ust. 3 PZP, pozostaje w wyłącznej gestii Zamawiającego.” (KIO 1261/15)
Komentatorzy ustawy prawo zamówień publicznych (np. E. Nowicki) podkreślają, że uczestniczenie Wykonawców w zebraniu jest dobrowolne.
Zebranie Wykonawców a naruszenie uczciwej konkurencji
Kilka lat temu, Krajowa Izba Odwoławcza rozpatrywała ciekawą sprawę (sygn. akt 928/11). Wykonawca zarzucił Zamawiającemu naruszenie zasad uczciwej konkurencji w związku z art. 38 ust. 2 PZP. Artykuł ten stanowi, że treść zapytań wraz z wyjaśnieniami Zamawiający przekazuje Wykonawcom bez ujawniania źródła zapytania. Jeżeli zaś specyfikacja jest udostępniana na stronie internetowej, zamieszcza wyjaśnienia na tej stronie.
Izba podkreśliła, że naruszenie uczciwej konkurencji w oparciu o art. 38 ust. 2 PZP musi być każdorazowo dokładnie przeanalizowane. KIO oceniła, że nie każde ujawnienie źródeł zapytania będzie naruszeniem art. 7 ust. 1 PZP.
„Gdyby tak było, to ustawodawca nie uprawniłby Zamawiającego w art. 38 ust. 3 PZP do zwołania zebrania Wykonawców, na którym Wykonawcy nie uczestniczą anonimowo, a zadają pytania, zatem źródło zapytania znane jest wszystkim Wykonawcom biorącym udział w takim zebraniu.” (KIO 928/11)
Wizja lokalna – zebranie Wykonawców?
W mojej ocenie należy sądzić, że jeśli wizja lokalna została przewiedziana dla wszystkich Wykonawców w danym postępowaniu w tym samym terminie, winna być ona traktowana jako zebranie w myśl art. 38 ust. 3 PZP. Stanowisko takie zostało przedstawione w nadal aktualnym orzeczeniu KIO z 19 lutego 2010 r. (sygn. akt KIO/UZP 1910/09).
Zebranie Wykonawców a nowelizacja 2016
Nowelizacja prawa zamówień publicznych z 26 lipca 2016 r. w znacznym stopniu zmieniła dotychczasowe przepisy.
Zgodnie z nowododanym art. 38 ust. 3a PZP Zamawiający sporządza informację zawierającą zgłoszone na zebraniu pytania o wyjaśnienie treści SIWZ oraz odpowiedzi na nie, bez wskazywania źródeł zapytań. Informację z zebrania udostępnia się na stronie internetowej.