W art. 24 ust. 1 PZP zawiera katalog przesłanek, których wystąpienie obliguje Zamawiającego do wykluczenia Wykonawcy z postępowania. Przesłanka wskazana w pkt 17. powyższego przepisu wskazuje, że z postępowania o udzielenie zamówienia wyklucza się Wykonawcę, który w wyniku lekkomyślności lub niedbalstwa przedstawił informacje wprowadzające w błąd Zamawiającego, mogące mieć istotny wpływ na decyzje podejmowane w postępowaniu.
W orzecznictwie wskazuje się, że wykluczenie Wykonawcy na podstawie art. 24 ust. 1 pkt 17 PZP możliwe jest w przypadku łącznego wystąpienia okoliczności, wskazanych w tym przepisie.
„Powyższa podstawa wykluczenia Wykonawcy z postępowania znajdzie zatem zastosowanie, jeżeli Wykonawcy będzie można przypisać lekkomyślność lub niedbalstwo w zależności od stanu jego świadomości.” (KIO 1746/19)
Mając na uwadze powyższe należy wskazać, że zgodnie ze stanowiskiem przedstawionym przez Krajową Izbę Odwoławczą w wyroku z 25 września 2019 r.:
- przy lekkomyślności dłużnik (Wykonawca) zdaje sobie sprawę z tego, że określone zachowanie może prowadzić do naruszenia zobowiązania, ale bezpodstawnie sądzi, iż uda mu się jednak tego uniknąć, natomiast
- przy niedbalstwie dłużnik (Wykonawca) nie zdaje sobie sprawy, choć powinien, że określone zachowanie prowadzić będzie do naruszenia przez niego zobowiązania.
Podsumowanie
W przypadku, gdy Wykonawca wprowadza w błąd Zamawiającego, prawo zamówień publicznych obliguje do wykluczenia takiego Wykonawcy z postępowania. Wyjątkiem mogą być okoliczności uprawniające do „samooczyszczenia” Wykonawcy.
Zarówno stwierdzenie lekkomyślności jak i niedbalstwa może być podstawą wykluczenia.