Interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść strony, do której przystępuje jest podstawą uczestnictwa Przystępującego w postępowaniu odwoławczym. Korzyść, którą może osiągnąć dzięki przystąpieniu musi on wykazać już w dokumencie przystąpienia.
Co należy rozumieć przez interes Przystępującego?
Ustawa Prawo zamówień publicznych nie wymaga, aby interes Przystępującego był wyłącznie interesem prawnym. W rezultacie, zgodnie z rzymską zasadą „lege non distinguente” za wystarczający do przystąpienia uznać należy interes faktyczny.
Interes Przystępującego musi jednak pozostawać w adekwatnym związku z odwołaniem strony, do której przystępuje.
Podkreślić należy, iż skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej bada interes Przystępującego w przystąpieniu do postępowania odwoławczego.
Stanowisko KIO w sprawie interesu przystępującego
Na uwagę zasługuje kilka wskazanych orzeczeń Krajowej Izby Odwoławczej, które potwierdzają powyższą interpretację ustawy PZP.
Zgodnie z orzeczeniem KIO z 10 grudnia 2015 r. (sygn. akt KIO 2575/15):
„Zgłaszający przystąpienie może się powoływać na jakikolwiek interes, w tym również faktyczny, związany z rozstrzygnięciem postępowania na korzyść strony, do której przystępuje.”
W wyroku z 7 marca 2016 r. (sygn. akt KIO 235/16) KIO stwierdza, że:
„Przepisy PZP nie przewidują instytucji częściowego interesu w przystąpieniu do danej strony. Przystąpienie może nastąpić jedynie wtedy, gdy w całości interes strony pokrywa się z interesem zgłaszającego przystąpienie.”
Zaś w wyroku z 13 kwietnia 2016 r. (sygn. akt KIO 453/16 i KIO 454/16) KIO odniosła się do uzasadnienia interesu wskazując, iż:
„Choć interes Wykonawcy zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego powinien być szeroko rozumiany, to jednak Wykonawcy powinni wskazać na czym polega interes w odniesieniu do ich sytuacji w danym postępowaniu, nie zaś powoływać się ogólnie na konieczność przestrzegania przepisów prawa, czy na możliwość następczego unieważnienia postępowania.”