Zgodnie z przepisami prawa zamówień publicznych – w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu, w stosownych sytuacjach oraz w odniesieniu do konkretnego zamówienia, lub jego części – Wykonawca może polegać na zdolnościach technicznych lub zawodowych lub sytuacji finansowej lub ekonomicznej innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nim stosunków prawnych.
Jednakże, Wykonawca polegający na zdolnościach lub sytuacji innych podmiotów, musi udowodnić Zamawiającemu, że realizując zamówienie będzie dysponował niezbędnymi zasobami tych podmiotów. Chodzi w szczególności o przedstawienie zobowiązania tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na potrzeby realizacji zamówienia.
Jaka relacja?
Wyrokiem z 10 lipca 2019 r. Krajowa Izba Odwoławcza zajęła się rozważeniem pytania, jak kształtuje się relacja między poleganiem na zasobach, a wezwaniem do wyjaśnień.
W ocenie KIO, Zamawiający musi ocenić przede wszystkim, czy polegając na zdolnościach lub sytuacji innych podmiotów, Wykonawca będzie dysponował niezbędnymi zasobami, w stopniu umożliwiającym należyte wykonanie zamówienia publicznego.
Dodatkowo, Zamawiający winien dokonać oceny, czy stosunek łączący Wykonawcę z tymi podmiotami gwarantuje rzeczywisty dostęp do ich zasobów.
„Nie można pominąć, że aby przejść do dokonania oceny, najpierw Zamawiający musi posiadać pełne dane do weryfikacji i jeżeli jakiś element jest dla Zamawiającego niejasny czy niejednoznaczny, należy go wpierw wyjaśnić.” (KIO 1162/19)
Podsumowanie
Warto wskazać, że uprzednie ewentualne wezwanie do wyjaśnień jest z punktu widzenia prawidłowości postępowania niezbędne.
Jak zasadnie zwróciła uwagę Izba, w przeciwnym wypadku nie będzie to sprawdzenie i ocena sytuacji Wykonawcy, a w sposób w zasadzie losowy, przyjęcie przez Zamawiającego dowolnego wniosku spośród tych, które wydają mu się w jakiś sposób prawdopodobne.