W orzeczeniu z 25 października 2019 r. Krajowa Izba Odwoławcza podkreśliła obowiązki Wykonawcy i prawa Zamawiającego przy zastrzeganiu informacji jako tajemnicy przedsiębiorstwa (sygn. akt KIO 2033/19).
Podstawa prawna
Jak potwierdziła Izba, w art. 8 ust. 3 PZP przewidziano, że Wykonawca chcący skorzystać z ochrony informacji stanowiących tajemnicę jego przedsiębiorstwa, ma obowiązek wykazania spełniania przez objęte ochroną dane, przesłanek wynikających z przepisu art. 11 ust. 2 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
Wykazanie informacji jako tajemnicy przedsiębiorstwa winno nastąpić nie później niż w dniu, w którym złożone zostały w postępowaniu oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. W przypadku, gdy zastrzeżeniu podlegają inne dokumenty, winno być ono (wraz z wykazaniem) uczynione nie później niż w dniu, w którym składane są podlegające zastrzeżeniu dokumenty.
Obowiązek „wykazania” jest po stronie Wykonawcy
Jak słusznie podkreśliła Krajowa Izba Odwoławcza obowiązek „wykazania”, o którym mowa w art. 8 ust. 3 PZP to obowiązek leżący po stronie Wykonawcy. Podmiot zastrzegający określone informacje jako tajemnicę przedsiębiorstwa, bez wcześniejszego wezwania Zamawiającego, w odpowiednim momencie postępowania winien udowodnić zasadność poczynionego zastrzeżenia.
Zdaniem KIO, brak takich wyjaśnień lub złożenie wyjaśnień ogólnikowych, równoznaczne wyłącznie z formalnym dopełnieniem tego obowiązku, powinno być traktowane jako rezygnacja z przewidzianej przepisem art. 8 ust. 3 PZP ochrony!
W sytuacji niedopełnienia obowiązku złożenia wyjaśnień przez Wykonawcę, prawem, a wręcz obowiązkiem Zamawiającego jest ujawnienie nieskutecznie utajnionych informacji.
Podsumowanie
W ocenie KIO, nie jakiekolwiek wyjaśnienia złożone przez Wykonawcę stanowią podstawę do uznania skuteczności zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa. Podstawą zastrzeżenia są wyjaśnienia, którymi Wykonawca wykazuje wypełnienie przesłanek warunkujących skuteczność takiego zastrzeżenia.