23.10.2018

Elektroniczna faktura w zamówieniach publicznych

Skuteczna pomoc w postępowaniach przed KIO

Dowiedz się więcej

Od 18 kwiet­nia 2019 r. Za­ma­wia­ją­cy bę­dą mie­li obo­wią­zek od­bie­ra­nia e-fak­tur od Wy­ko­naw­ców w za­mó­wie­niach pu­blicz­nych o war­to­ści po­wy­żej 30.000 EUR. Na­to­miast od od 1 sierp­nia 2019 r. obo­wią­zek ten bę­dzie do­ty­czył wszyst­kich za­mó­wień pu­blicz­nych.

Elek­tro­nicz­na fak­tu­ra

Elek­tro­nicz­na fak­tu­ra to nie jest plik PDF czy zdję­cie JPEG ani do­ku­ment w edy­to­rze tek­stu. Jest nią wy­łącz­nie ustruk­tu­ry­zo­wa­ny kod (w ję­zy­ku XML) do od­czy­tu przez pro­gram kom­pu­te­ro­wy – tak jak JEDZ.

Pod­sta­wa praw­na

Pod­sta­wą jest Dy­rek­ty­wa 2014/55/UE z 16 kwiet­nia 2014 r. w spra­wie fak­tu­ro­wa­nia elek­tro­nicz­ne­go w za­mó­wie­niach pu­blicz­nych. Dy­rek­ty­wa okre­śli­ła de­fi­ni­cję fak­tu­ry elek­tro­nicz­nej, jej pod­sta­wo­we ele­men­ty oraz za­kres sto­so­wa­nia.

Za­da­niem dy­rek­ty­wy jest usu­nię­cie lub ogra­ni­cze­nie prze­szkód wdro­że­nia fak­tu­ro­wa­nia elek­tro­nicz­ne­go oraz okre­śle­nie, ja­kie ele­men­ty mu­si za­wie­rać fak­tu­ra w ce­lu uła­twie­nia jej wy­sył­ki i od­bio­ru. Ce­lem dy­rek­ty­wy unij­nej jest tak­że upo­wszech­nie­nie fak­tu­ro­wa­nia elek­tro­nicz­ne­go.

Pro­jekt pol­skiej usta­wy o elek­tro­nicz­nym fak­tu­ro­wa­niu w za­mó­wie­niach pu­blicz­nych, kon­ce­sjach na ro­bo­ty bu­dow­la­ne lub usłu­gi oraz part­ner­stwach pu­blicz­no­-pry­wat­nych z 31 sierp­nia 2018 r. ma za za­da­nie wdro­żyć dy­rek­ty­wę.

Zgod­nie z art. 3 pro­jek­tu usta­wy, prze­pi­sy sto­su­je się do prze­sy­ła­nia po­mię­dzy Wy­ko­naw­ca­mi a Za­ma­wia­ją­cy­mi ustruk­tu­ry­zo­wa­nych fak­tur elek­tro­nicz­nych oraz in­nych ustruk­tu­ry­zo­wa­nych do­ku­men­tów elek­tro­nicz­nych, zwią­za­nych z re­ali­za­cją za­mó­wień pu­blicz­nych.

Plat­for­ma Elek­tro­nicz­ne­go Fak­tu­ro­wa­nia

Plat­for­ma słu­ży do prze­sy­ła­nia i od­bie­ra­nia po­mię­dzy Wy­ko­naw­ca­mi a Za­ma­wia­ją­cy­mi ustruk­tu­ry­zo­wa­nych fak­tur elek­tro­nicz­nych oraz in­nych ustruk­tu­ry­zo­wa­nych do­ku­men­tów elek­tro­nicz­nych, zwią­za­nych z re­ali­za­cją za­mó­wień pu­blicz­nych; ta­kich jak pro­to­kół od­bio­ru czy no­ta ob­cią­że­nio­wa.

Za­ma­wia­ją­cy jest zo­bo­wią­za­ny do od­bie­ra­nia od Wy­ko­naw­cy ustruk­tu­ry­zo­wa­nych fak­tur elek­tro­nicz­nych za po­śred­nic­twem Plat­for­my. Za­ma­wia­ją­cy jest zo­bo­wią­za­ny do po­sia­da­nia kon­ta na plat­for­mie.

Wy­ko­naw­ca ma pra­wo do wy­sy­ła­nia ustruk­tu­ry­zo­wa­nych fak­tur elek­tro­nicz­nych do Za­ma­wia­ją­ce­go za po­śred­nic­twem plat­for­my.

Ko­rzy­sta­nie z Plat­for­my bę­dzie bez­płat­ne.

Czy wszy­scy uczest­ni­cy ryn­ku za­mó­wień pu­blicz­nych wie­dzą już o elek­tro­nicz­nym fak­tu­ro­wa­niu? 

Podziel się artykułem

Marcin Szołajski

Rada Prawny / Redaktor Naczelny

Jestem radcą prawnym z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuję się w doradztwie z zakresu pozyskiwania Zamówień Publicznych. Prowadzą całościowe działania od analizy dokumentacji przetargowej i pomocy w przygotowaniu oferty, przez udział w negocjacjach umów z Zamawiającym, po uczestnictwo w procesach realizacji zamówień. Przeprowadzam także Klientów przez procedury odwoławcze przed Krajową Izbą Odwoławczą i Sądami Okręgowymi. Jestem praktykiem i dzielę się swoim doświadczeniem i wiedzą, prowadząc liczne szkolenia z tematyki KIO, a także portal KIO24. 

Przeczytaj więcej o autorze

Tagi

Portal prowadzi

KIO24 sp. z o.o.
ul. Zajęcza 15
00-351 Warszawa