Rosnąca inflacja w Polsce powoduje, że większe znaczenie zyskuje kwestia klauzul waloryzacyjnych, które powinny znajdować się w każdej umowie na roboty budowlane lub usługi. W wyroku KIO 1085/22 z 4 maja 2022 r. Izba wypowiedziała się, w jaki sposób należy rozumieć postanowienia ustawy prawo zamówień publicznych dotyczące klauzul waloryzacyjnych.
Klauzule waloryzacyjne obowiązkowe
Jak przypomniała KIO, ustawodawca nałożył na Zamawiającego obowiązek zawarcia w postanowieniach umownych zasad związanych ze zmianą wysokości wynagrodzenia należnego Wykonawcy. W PZP wymieniono m.in. następujące okoliczności zmiany wysokości wynagrodzenia:
- zmiana stawki podatku od towarów i usług,
- zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia,
- zmiana zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym lub zdrowotnym,
- zmiana zasad gromadzenia i wysokości wpłat do pracowniczych planów kapitałowych.
Podkreślenia wymaga, że wskazane powyżej zasady postępowania są niezbędnym elementem umowy. Brak takich postanowień jest działaniem sprzecznym z prawem.
Izba podkreśliła, że wskazany przepis odnosi się również do poziomu inflacji, czyli wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. Oceniając specyfikę danego zamówienia, Zamawiający ma obowiązek zastosowania klauzuli waloryzacyjnej. Klauzula ta musi być dostosowana do charakteru zamówienia i nie może zostać wyłączona ze stosowania.
Podsumowanie
Ustawa prawo zamówień publicznych wymaga, aby Zamawiający zawarł w umowie zasady związane ze zmianą wysokości wynagrodzenia należnego Wykonawcy.
Do sytuacji objętych zastosowaniem zmiany wynagrodzenia należy rosnąca inflacja. Brak takich postanowień w umowie jest działaniem niezgodnym z prawem.
Kancelaria Szołajski Legal Group od lat wspiera strony biorące udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się nami.