Jakkolwiek wykorzystanie umowy ramowej powoduje pewne ułatwienia dla jednostek zamawiających, to narzędzia te nie mogą być rozumiane jako całkowite odejście od zasad prawa zamówień publicznych – oceniła Krajowa Izba Odwoławcza.
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 99 i nast. PZP Zamawiający może zawrzeć umowę ramową po przeprowadzeniu postępowania, stosując odpowiednio przepisy dotyczące udzielania zamówienia w trybie:
- przetargu nieograniczonego,
- przetargu ograniczonego,
- negocjacji z ogłoszeniem,
- dialogu konkurencyjnego,
- negocjacji bez ogłoszenia,
- zamówienia z wolnej ręki lub
- partnerstwa innowacyjnego.
Umowa ramowa wymaga poszanowania zasad PZP
W uchwale z 18 kwietnia 2019 r. Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że każdy ze szczegółowych instrumentów prawa zamówień publicznych musi być wykorzystywany z poszanowaniem zasad naczelnych zamówień publicznych.
„Ustawodawca nie odstąpił od wymogów właściwego badania i oceny ofert, określonych w PZP, w stosunku do ofert składanych w celu zawarcia umów ramowych. Zamawiający ma obowiązek zbadać oferty chociażby pod kątem możliwości wystąpienia rażąco niskiej ceny czy zgodności z treścią SIWZ.” (KIO/KU 29/19)
Podsumowanie
Sam zamiar skorzystania przez Zamawiającego z umowy ramowej nie oznacza, że może on zrezygnować ze stosowania głównych zasad postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Nie może zatem także pominąć w postępowaniu reguł wynikających z art. 90 PZP.