W orzeczeniu z 1 lutego 2019 r. KIO wskazała, że wątpliwości budzi fakt, czy Wykonawca faktycznie dysponuje pracownikiem, który przez prawie miesiąc przebywa na urlopie bezpłatnym a następnie przez kolejny miesiąc na zwolnieniu lekarskim.
Izba wskazała – i ze stanowiskiem tym należy się zgodzić – że należyta staranność, do której zobowiązany jest Wykonawca przy sporządzaniu oferty, winna skutkować wykazaniem pracowników, którzy w dacie ich wskazywania faktycznie pozostają w dyspozycji Wykonawcy.
„Sam fakt zawarcia z pracownikiem umowy o pracę, nie oznacza, iż pracownik ten będzie zawsze dla Wykonawcy dostępny, choćby w związku z przebywaniem na zwolnieniu lekarskim.” (KIO 45/19)
Kiedy Zamawiający może wezwać do złożenia dokumentów i oświadczeń?
Zgodnie z regulacjami art. 26 PZP Zamawiający ma prawo żądać dokumentów i oświadczeń, które potwierdzają spełnianie przez Wykonawców warunków udziału w postępowaniu.
Jak stanowi ust. 2f przywołanego przepisu, jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia odpowiedniego przebiegu postępowania o udzielenie zamówienia, Zamawiający może na każdym etapie postępowania wezwać Wykonawców do złożenia wszystkich lub niektórych oświadczeń lub dokumentów potwierdzających, że nie podlegają wykluczeniu, spełniają warunki udziału w postępowaniu lub kryteria selekcji, a jeżeli zachodzą uzasadnione podstawy do uznania, że złożone uprzednio oświadczenia lub dokumenty nie są już aktualne, do złożenia aktualnych oświadczeń lub dokumentów.
Jak rozumieć „uzasadnione podstawy”?
Krajowa Izba Odwoławcza w orzeczeniu z 1 lutego 2019 r. uznała, że podczas trwania postępowania Zamawiający ma prawo wezwać do złożenia aktualnych oświadczeń lub dokumentów, kiedy Wykonawca złożył aktualne dokumenty, a podczas trwania postępowania dokumenty te utraciły aktualność.
„Nie można w tym trybie dokonać aktualizacji czegoś, co było już wcześniej nieaktualne.” (KIO 45/19)