Do czasu ogłoszenia przez Krajową Izbę Odwoławczą wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie odwoławcze, obowiązuje zakaz zawarcia umowy o zamówienie publiczne (art. 183 ust.1 PZP). Zamawiający może wnioskować o uchylenie tego zakazu na podstawie art. 183 ust. 2 PZP. Wniosek do Krajowej Izby Odwoławczej musi być jednak uzasadniony ważnym interesem publicznym.
Dotychczasowe orzecznictwo KIO pozwala określić, jaka argumentacja może być uznana za „ważny interes publiczny”, a jakie uzasadnienie (chociaż istotne dla Zamawiającego) za takie uznane nie zostanie. Tym samym nie pozwoli na uchylenie zakazu zawarcia umowy o zamówienie publiczne.
Stanowisko KIO
Krajowa Izba Odwoławcza za ważny interes publiczny nie uznaje:
- Brak zasadności wniesionego odwołania ani okoliczności, w jakich zostało ono złożone.
- Fakt, że odwołanie złożył Wykonawca, który w normalnych warunkach zostałby sklasyfikowany na ostatnim miejscu w rankingu ofert.
- Potrzeba wydatkowania środków finansowych w bieżącym roku budżetowym.
- Fakt, że odmowa uchylenia zakazu mogłaby spowodować utratę funduszy przyznanych jednostce samorządu terytorialnego.
Jak prawidłowo uzasadnić interes publiczny
We wniosku o uchylenie zakazu zawarcia umowy, Zamawiający musi wykazać ważny interes publiczny w sposób konkretny, szczegółowy i rzeczowy – stwierdza KIO w postanowieniu z 22 sierpnia 2016 r. (sygn. akt KIO/W 12/16).
Natomiast w rozstrzyganej sprawie Zamawiający wskazał jedynie lakonicznie, iż negatywnym skutkiem niezawarcia umowy o zamówienie publiczne będzie brak terminowej realizacji inwestycji i jej rozliczenia w bieżącym roku budżetowym.
Wnioski
Zamawiający powinien zastanowić się, w jaki sposób – zgodnie z zaleceniami KIO – wykazać ważny interes publiczny. Należy pamiętać, że argumentacja musi być konkretna, szczegółowa i rzeczowa.
Negatywne skutki braku zawarcia umowy dla interesu publicznego można wykazać m.in. w zakresie obronności kraju czy bezpieczeństwa najważniejszych osób w państwie.
Jako, że jest to rozwiązanie wyjątkowe, składając wniosek o uchylenie zakazu zawarcia umowy warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej.