Zamawiający ma prawo do zmiany SIWZ (przeczytasz o tym m.in. tutaj) oraz zmiany treści ogłoszenia o zamówieniu.
Prawo do zmiany treści ogłoszenia przez Zamawiającego zmieniono podczas ubiegłorocznej nowelizacji. Dlatego dzisiejszy artykuł poświęcę właśnie temu zagadnieniu.
Obowiązek Zamawiającego w przypadku zmiany ogłoszenia
Zgodnie z art. 12a ust. 1 PZP, jeżeli Zamawiający dokonuje zmiany treści ogłoszenia o zamówieniu, które zostało umieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych lub opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE, to jest on zobowiązany – jeśli jest to konieczne – przedłużyć termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub termin składania ofert o czas niezbędny do wprowadzenia zmian.
Istotność zmiany jest kluczowa
W przypadku, gdy zmiana treści ogłoszenia o zamówieniu jest istotna, Zamawiający jest zobligowany do przedłużenia terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub termin składania ofert o czas niezbędny na wprowadzenie zmian do tych dokumentów.
Zmiana jest istotna, jeśli – zgodnie z PZP – dotyczy m.in. przedmiotu, wielkości lub zakresu zamówienia, czy też kryteriów oceny ofert.
Co ważne, w przypadku wystąpienia istotnej zmiany treści ogłoszenia o zamówieniu przedłużenie terminu składania ofert jest nie tylko prawem ale i obowiązkiem Zamawiającego (KIO 1670/13).
„Do zmian istotnych ogłoszenia, powodujących konieczność stosownego wydłużenia terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, należy zmiana sposobu opisu spełnienia warunków udziału w postępowaniu, niezależnie od tego, czy polega na "zaostrzeniu" czy też "złagodzeniu" wymagań formułowanych pod adresem Wykonawców” (KIO/KU 109/11)
Znowelizowane terminy
Zmiany wprowadzone 28 lipca 2016 r. zakładają, że jeśli wartość postępowania jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 PZP, termin składania ofert nie może być krótszy niż 15 dni od dnia przekazania zmiany ogłoszenia Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej – w trybie przetargu nieograniczonego.
Z kolei termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu nie może być krótszy niż 30 dni, a jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia niż 15 dni od dnia przekazania zmiany ogłoszenia Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej – w trybie przetargu ograniczonego lub negocjacji z ogłoszeniem.
Zgodnie z orzeczeniem KIO z 24 lipca 2013 r. (KIO 1670/13) minimalny czas, o którym wspomniałem wyżej dotyczy tylko postępowań, których wartość jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 PZP
Podsumowanie
Należy podkreślić, że celem przedłużenia terminu jest – jak uznała KIO – umożliwienie Wykonawcy wprowadzenia zmian we wnioskach lub ofertach, a nie na nowo otwarcie terminu do przygotowania i złożenia ofert czy wniosków.
„Oceniając przykładowe wyliczenie zmian uznawanych przez ustawodawcę za "istotne" należy dojść do wniosku, że chodzi o modyfikację takich informacji, które bezpośrednio wpływają na decyzję Wykonawcy o zainteresowaniu danym postępowaniem o udzielenie zamówienia.” (KIO 2520/11)
Na zakończenie chcę podkreślić, że pojęcie istotności jest ogólne i może być szeroko interpretowane. Dlatego też każdy przypadek należy badać i traktować indywidualnie.