Zamawiający ma obowiązek zażądać udzielenia wyjaśnień od Wykonawcy zawsze, gdy poweźmie wątpliwości co do zaoferowanej ceny pod względem jej rażącego zaniżenia. Takie stanowisko przedstawiła Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z 19 stycznia 2018 r. (KIO 2328/17).
W ocenie KIO należy mieć na uwadze, że w art. 90 ust. 1 PZP użyto zwrotów takich jak „wydaje się” i „budzą wątpliwości Zamawiającego”, które wskazują na wrażenie Zamawiającego, charakteryzujące się dużym stopniem subiektywności.
„Zamawiający może więc powziąć wątpliwości w oparciu o szereg czynników, w tym doświadczenie nabyte przy realizacji tego rodzaju zamówień, a także w oparciu o znajomość cen obowiązujących na rynku.” (KIO 2328/17)
Powyższe oznacza, że zamawiający musi wezwać wykonawcę do złożenia wyjaśnień jeżeli, poweźmie wątpliwości co do zaoferowanej ceny, lecz katalog wątpliwości nie został w prawie zamówień publicznych przedstawiony.
W prawie zamówień publicznych brak jest literalnie wymienionych przesłanek uzasadniających konieczność wezwania Wykonawcy do złożenia wyjaśnień.
Podsumowanie.
Oznacza to w teorii, że ta sama oferta złożona w dwóch identycznych postępowaniach może zostać przez dwóch zamawiających różnie zakwalifikowana. Wezwanie wykonawcy bowiem zależeć może m.in. od doświadczenia nabytego przez zamawiającego przy realizacji tego rodzaju zamówień.