Prawo zamówień publicznych zawiera cały szereg przesłanek, które nie tyle upoważniają Zamawiającego, co zobowiązują go do wykluczenia Wykonawcy z postępowania.
Wśród nich znajdują się m.in. sytuacje, w których Wykonawca m.in.:
- bezprawnie wpływał lub próbował wpłynąć na czynności Zamawiającego lub pozyskać informacje poufne, mogące dać mu przewagę w postępowaniu o udzielenie zamówienia, czy też
- wraz z innymi Wykonawcami zawarł porozumienie mające na celu zakłócenie konkurencji między Wykonawcami w postępowaniu o udzielenie zamówienia, co Zamawiający jest w stanie wykazać za pomocą stosownych środków dowodowych.
Na temat przesłanek wskazanych w art. 24 ust. 1 PZP wypowiedziała się Krajowa Izba Odwoławcza w uchwale z 10 maja 2018 r. (sygn. akt KIO/KD 17/18).
Izba przypomniała, że z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, wyklucza się także Wykonawcę, który nie wykazał spełniania warunków udziału w postępowaniu lub nie został zaproszony do negocjacji lub złożenia ofert wstępnych albo ofert, lub nie wykazał braku podstaw wykluczenia.
W ocenie KIO, jak wynika z literalnej interpretacji przepisu, wykluczeniu na mocy powyższej przesłanki podlega zarówno Wykonawca, który:
- „nie spełnia warunków udziału w postępowaniu oraz ten, wobec którego występują przesłanki wykluczenia z postępowania, jak i ten,
- który co prawda spełnia warunki i nie istnieją wobec niego podstawy do wykluczenia z postępowania, ale odpowiednio tego nie wykazał”
Wykonawcy muszą zatem pamiętać, że nie wystarczy sama świadomość tego, że spełnia się warunki udziału w postępowaniu. Fakt ten należy również odpowiednio wykazać.