Jeden z ostatnich wyroków KIO dotyczył konieczności odrzucenia oferty ze względu na błąd Wykonawcy w obliczeniu ceny. W omawianej sprawie Wykonawca nieprawidłowo obliczył wysokość podatku VAT, stosując stawkę preferencyjną zamiast standardowej. Zgodnie z art. 89 PZP, oferta taka powina zostać odrzucona.
W sprawie z 5 października 2020 r., Krajowa Izba Odwoławcza odniosła się do sytuacji, gdzie oferta nie została odrzucona pomimo błędu w obliczeniu ceny (KIO 2057/20). Błąd dotyczył wysokości podatku VAT, który został przez Wykonawcę wliczony w koszt oferty. Jak się okazało zamiast stawki standardowej 23% zastosował on stawkę preferencyjną 8%, przez co jego oferta była bezkonkurencyjna ze względu na niższą cenę.
W odwołaniu od decyzji Zamawiającego o wyborze właśnie tej oferty KIO nie miało wątpliwości, że ten błąd prowadzi do odrzucenia oferty. Takie stanowisko wyraził aż dwukrotnie Sąd Najwyższy. W orzeczeniu SN (III CZP 53/11) czytamy, że nie ma znaczenia, czy błędna wysokość podatku została zastosowana świadomie czy nie:
„Wystąpienie błędu, o którym stanowi art. 89 ust. 1 pkt 6 PZP, oceniać należy w kategoriach obiektywnych, a więc niezależnych od zawinienia czy motywów zachowania Wykonawcy przy kształtowaniu treści oferty.”
Warto w tym miejscu wskazać, że zgodnie z art. 87 ust. 1 PZP o zasadach poprawiania oferty, niedopuszczalne jest wprowadzanie zmian w treści oferty. Oznacza to, że błędnie zastosowany podatek, który znacząco wpływa na cenę oferty stanowi podstawę do jej bezwzględnego odrzucenia. Zarówno Zamawiający jak i Wykonawca nie posiadają żadnych narzędzi prawnych, które mogłyby taką ofertę poprawić.
Podsumowanie
Zastosowanie nieprawidłowej stawki podatku VAT stanowi nieusuwalny błąd w obliczeniu ceny oferty i powoduje obowiązek jej odrzucenia.