05.06.2019

Opis przedmiotu zamówienia a zasada zachowania uczciwej konkurencji

Skuteczna pomoc w postępowaniach przed KIO

Dowiedz się więcej

Fakt posiadania czy też dostępności przez danego Wykonawcę danego produktu nie stanowi o tym, że dany Zamawiający ma nabyć ten produkt tylko dlatego, że Wykonawca go posiada i chce mu go sprzedać – orzekła Krajowa Izba Odwoławcza.

W orzeczeniu wydanym 18 marca 2019 r. KIO uznała, że uprawnieniem Zamawiającego jest opis przedmiotu zamówienia w taki sposób, aby żądać produktu posiadającego cechy, które będą odpowiadać jego potrzebom.

„Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego nie stanowi postępowania, w którym Zamawiający ma kupić cokolwiek, co Wykonawcy zechcą mu sprzedać. W postępowaniu o udzielnie zamówienia publicznego, Zamawiający jak każdy gospodarz dbający o swoje potrzeby uprawniony jest do kupna określonych rzeczy (…). Podkreślić należy, że konkurencja nie polega na tym, że Zamawiający ma dopuścić możliwość złożenia oferty na cokolwiek, lecz ma prawo określić swoje potrzeby.” (KIO 358/19)

Podsumowanie

Obowiązki Zamawiającego wynikające z art. 29 ust. 1 PZP oraz zasady określonej w art. 7 ust. 1 PZP nie mogą powstrzymywać Zamawiającego od żądania wyłącznie produktu, który spełnia wszystkie jego oczekiwania.

Podziel się artykułem

Marcin Szołajski

Rada Prawny / Redaktor Naczelny

Jestem radcą prawnym z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuję się w doradztwie z zakresu pozyskiwania Zamówień Publicznych. Prowadzą całościowe działania od analizy dokumentacji przetargowej i pomocy w przygotowaniu oferty, przez udział w negocjacjach umów z Zamawiającym, po uczestnictwo w procesach realizacji zamówień. Przeprowadzam także Klientów przez procedury odwoławcze przed Krajową Izbą Odwoławczą i Sądami Okręgowymi. Jestem praktykiem i dzielę się swoim doświadczeniem i wiedzą, prowadząc liczne szkolenia z tematyki KIO, a także portal KIO24. 

Przeczytaj więcej o autorze

Portal prowadzi

KIO24 sp. z o.o.
ul. Zajęcza 15
00-351 Warszawa