Prawo zamówień publicznych dopuszcza wykonywanie zamówienia z wykorzystaniem zasobów Podwykonawców. W wyroku KIO 1381/21 z 5 lipca 2021 r. Izba wypowiedziała się, czy i jak Zamawiający może rozliczać się za wykonane zamówienie bezpośrednio z Podwykonawcą.
Zapłata za za roboty budowlane bezpośrednio Podwykonawcy
Na początku Izba wskazała, że ustawa prawo zamówień publicznych przewiduje możliwość zapłaty wynagrodzenia bezpośrednio Podwykonawcy, kiedy dotyczy ono robót budowlanych. Zgodnie z art. 465 ust. 6 PZP, w takiej sytuacji Zamawiający dokonuje potrącenia swojej wierzytelności z wynagrodzenia Wykonawcy.
Co więcej, Zamawiający może dokonać potrącenia swojej wierzytelności z wynagrodzenia należnego Wykonawcy za wykonanie innej umowy zawartej z Zamawiającym. Możliwość taka dotyczy sytuacji, gdy spełnione są warunki wymagane przez art. 498 § 1 k.c., a więc gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym. Przepis ten jednak może zostać wyłączony przez przepisy szczególne.
W tym miejscu jednak Izba wskazała, że art. 465 ust. 6 PZP, upoważniający Zamawiającego do zapłaty bezpośrednio Podwykonawcy stanowi lex specialis do przepisów k.c. i z tego powodu nie jest możliwe wyłączenie art. 498 §1 k.c. w stosunku do zamówień publicznych.
Podsumowanie
W przypadku robót budowlanych, Zamawiający może rozliczyć się bezpośrednio z Podwykonawcą. W takiej sytuacji Zamawiający potrąca należną Podwykonawcy kwotę z wynagrodzenia Wykonawcy.
Zamawiający może zapłacić Podwykonawcy z wynagrodzenia, które jest należne temu samemu Wykonawcy z innej umowy, której Podwykonawca nie realizuje.