Obowiązkiem Zamawiającego jest żądanie od Wykonawców wniesienia wadium, jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 PZP. Jednakże, jeżeli wartość zamówienia jest niższa niż progi unijne, żądanie od Wykonawców wniesienia wadium, jest już jedynie uprawnieniem Zamawiającego, które przyznaje mu art. 46 ust. 2 PZP.
Co ważne, wadium należy wnieść przed upływem terminu składania ofert. Jest to obowiązek wprost wynikający z przepisów prawa zamówień publicznych. Powstaje zatem pytanie, jak Zamawiający winni oceniać skuteczność wniesienia wadium przez Wykonawców?
Z odpowiedzią na tak postanowione pytanie przyszła Krajowa Izba Odwoławcza, która w wyroku z 11 grudnia 2018 r. (w sprawie o sygn. akt KIO 2426/18) wskazała, że skuteczność wniesienia wadium powinna być oceniana na podstawie treści gwarancji wadialnej złożonej wraz z ofertą.
„Tylko bowiem treść tego dokumentu jest podstawą ewentualnego późniejszego ubiegania się przez Zamawiającego o wypłatę gwarantowanej kwoty.” (KIO 2426/18)
W ocenie Izby, z powyższego powodu później składane oświadczenia czy wyjaśnienia Wykonawców składane do gwarancji wadialnej nie mogą mieć znaczenia. Nie tworzą jej treści ani nie są jej integralną częścią.