Z postępowania o udzielenie zamówienia Zamawiający może wykluczyć Wykonawcę który naruszył obowiązki dotyczące płatności podatków, opłat lub składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne. Zamawiający jednak musi być w stanie wykazać ten fakt za pomocą stosownych środków dowodowych, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w art. 24 ust. 1 pkt 15 PZP. Wykluczeniu nie podlega jednak Wykonawca, który dokonał płatności należnych podatków, opłat lub składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne wraz z odsetkami lub grzywnami lub zawarł wiążące porozumienie w sprawie spłaty tych należności.
Ważne, że taką możliwość Zamawiający jest zobowiązany przewidzieć i wskazać w ogłoszeniu o zamówieniu, w specyfikacji istotnych warunków zamówienia lub w zaproszeniu do negocjacji.
Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z 22 maja 2018 r. (sygn. akt KIO 899/18) wskazała, że Wykluczenie wykonawcy na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 8 PZP jest przesłanką fakultatywną wykluczenia. Charakter tej fakultatywności wynika z tego, iż Zamawiający może, lecz nie musi wskazywać tej przesłanki.
„Niemniej jednak, w sytuacji, gdy Zamawiający zdecyduje się na jej wskazanie, w sytuacji jej zaistnienia jest już obowiązany do jej zastosowania i wykluczenia każdego Wykonawcy, wobec którego przesłanka ta się ziści.” (KIO 899/18)
Podsumowanie
Za konkluzję dzisiejszego artykułu warto, aby posłużyło stanowisko Izby, zgodnie z którym Zamawiający uprawniony jest do ograniczenia wzięcia udziału w postępowaniu tym Wykonawcom, którzy posiadają zaległości w zakresie podatków, niepotwierdzonych prawomocnym wyrokiem sądu lub ostateczną decyzją administracyjną.
Można zatem zostać wykluczonym z postępowania nawet, jeżeli nasze zaległości podatkowe nie są prawomocne!